Відділ освіти, молоді та спорту Старосалтівської селищної ради

Якісна освіта – запорука успішного майбутнього громади

Рідна школа, неповторні шкільні роки, друзі-однокласники, вчителі-наставники, цікава і загадкова Країна знань – це те, що пам’ятаємо усе життя…

 

В.О.Сухомлинський писав: «Школа – це святиня і надія народу. У школі навчають не тільки читати, писати, рахувати, мислити, пізнавати навколишній світ… У школі учать жити.»

Так було, так є, так буде. У всі часи, за будь-яких умов, при проведенні різних реформувань, школа даватиме знання, шкільний учитель невтомно плекатиме юнь, готуючи до самостійного життя, оберігаючи найдорожче – душі учнів. Цю складну місію сумлінно виконують освітяни Старосалтівської селищної ради, які чітко розуміють, що злагодженою і відповідальною діяльністю можна забезпечити виконання пріоритетних завдань галузі, покращити соціальний захист і добробут населення і, насамперед, дітей – майбутнього громади, майбутнього України.

               

Зі створенням першої в Харківській області об’єднаної територіальної громади, вперше за кілька десятиліть, на території Старосалтівської селищної ради у січні 2017 року розпочав роботу відділ освіти, молоді та спорту. Очільником відділу призначено Глазунову Ірину Миколаївну – людину енергійну, компетентну, знаючу. Разом з нею у відділі освіти працюють четверо спеціалістів І категорії, які свій педагогічний і життєвий досвід акцентують на вирішенні освітянських проблем навчальних закладів Старосалтівської селищної ради.

Діяльність відділу освіти, молоді та спорту, закладів загальної середньої освіти (ЗЗСО) і закладів дошкільної освіти (ЗДО) спрямована на реалізацію основних положень законодавчих документів, цільових програм, задоволення освітянських потреб населення шляхом оптимізації шкільної та дошкільної мережі, покращення якості освіти, створення належних умов для навчання і виховання дітей у закладах освіти та забезпечення соціального захисту учасників навчально-виховного процесу.  При цьому відділ освіти намагається тісно співпрацювати з органами місцевого самоврядування, батьківською громадськістю, відділом освіти Вовчанської РДА, відділами освіти інших громад і районів Харківської області, з Департаментом науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації. Як результат – забезпечення стабільної роботи галузі та перші реальні кроки до модернізації освітніх ланок у громаді.

У підпорядкуванні відділу освіти, молоді та спорту Старосалтівської селищної ради 5 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів: Гонтарівська, 93учні (директор Мироненко Л.Г.), Кирилівська, 43 учні (директор Чуб Л.А.), Старосалтівська, 344 учні (директор Матвієвський Л.А.), Хотімлянська, 107 учнів (директор Печенізька Р.Л.), Шестаківська, 45 учнів (директор Ткаченко О.В.); 4 заклади дошкільної освіти: Вишневий я/с «Колосок», 30 дітей (директор Триньова Ж.О.), Кирилівський я/с «Зернятко», 13 дітей (директор Жила Т.А.), Старосалтівський я/с «Барвінок-100», 116 дітей (директор Курсачова Г.С.), дошкільний підрозділ Зарічненського НВК, 11 дітей (завідувач філії Лабунська В.В.). У всіх цих навчальних закладах працюють 107 педагогічних працівників, 93 – технічного персоналу, 2 практичних психологи, 4 медпрацівники. Станом на 01.03.2018 року навчається і виховується 802 дитини, з них: у школах – 632, у дитсадках – 170. Усі діти шкільного віку охоплені навчанням.

                    

У Старосалтівській, Хотімлянській і Шестаківській школах  організовано проведення занять з підготовки дітей п’ятирічного віку до навчання у школі. У цих короткотривалих дошкільних групах - 35 дітей. Всього дошкільною освітою у громаді охоплено станом  на 01.03.2018 року 62% дітей, не охоплено – 38%. Є надія, що за допомогою ефективної  підтримки Старосалтівської селищної ради, депутатського корпусу, старост, небайдужих членів громади (зокрема, жителів сіл Хотімля та Шестакове), у 2018 році розпочнуться необхідні роботи щодо реконструкції приміщень для закладів дошкільної освіти в Хотімлянському і Шестаківськомустаростинських округах.

Індивідуальним навчанням через відсутність класів у малочисельних школах охоплені учні 8 класу Гонтарівської ЗШ, учні 5,6,7,8,11 класів Кирилівської ЗОШ, учні 2,3 класів Шестаківської ЗШ.Відсутні такі класи у школах: Кирилівська - 1,3  та Шестаківська  –  1, 4, 9.

За індивідуальною формою організовано навчання для трьох учнів, які потребують корекції фізичного та розумового розвитку. Двоє учнівСтаросалтівської ЗШ навчається в інклюзивних класах, що є невід’ємною вимогою часу та важливим показником наближення якісної освіти для дітей з особливими освітніми потребами.

У межах реформування в галузі освіти, з метою створення єдиного освітнього простору, забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітей сільської місцевості, школярів з особливими освітніми потребами, з урахуванням раціонального і ефективного використання матеріально-технічної бази, рішенням Старосалтівської селищної ради №1098 від 26.06.2017 року створено Старосалтівський освітній округ з опорним навчальним закладом «Старосалтівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів».Зарічненський  НВК реорганізовано у філію Старосалтівської ЗШ І-ІІІ ступенів. Так, на базі опорної школи при дієвій підтримці Старосалтівського селищного голови Коновалова Е.П. та тісній співпраці з Харківським університетським консорціумом, усі одинадцятикласники шкіл громади відвідали по 8 занять з української мови та літератури, математики, історії, які проводили фахівці Харківських вишів з метою підготовки старшокласників до ЗНО.

Одним з пріоритетних напрямів освіти є супровід роботи з обдарованою молоддю, турбота про її творчий, інтелектуальний, духовний та фізичний розвиток.На базі опорної школи відділом освіти, молоді та спорту у листопаді 2018 року проведено ІІ етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін, у яких взяли участь 114 учнів з усіх 5 закладів загальної середньої освіти.

Переможцями ІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін у 2018 році стали 36 учнів, які зайняли 15 перших місць, 12 – ІІ місць, 9 – ІІІ місць. За школами розподіл місць такий: 23 призових місця – Старосалтівська ЗШ, 6 – Хотімлянська ЗШ, 4 – Шестаківська ЗШ, 3 – Гонтарівська ЗШ, 0 – Кирилівська ЗШ.

Переможцями і призерами ІІ етапу VІІІ Міжнародного конкурсу імені Тараса Шевченка журі визнало 24 учасники: 7 – Старосалтівська ЗШ, по 5 учасників у Гонтарівській, Хотімлянській, Шестаківській школах, 2 – Кирилівська ЗШ.

Переможцями ІІ етапу ХVІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика серед учнів 3 – 4 класів журі визнало 3 учасників: І, ІІ місця – Старосалтівська ЗШ, ІІІ місце – Хотімлянська ЗШ. У 2017 році в ІІІ (обласному) етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін брали участь 4 учасники із Старолсалтівської ЗШ і 4 з них стали переможцями в 5 номінаціях:Гаврюшенко А.(біологія), Тітченко Е.(історія), ХарлановМ.(інформатика, інформаційні технології), Яременко М.(історія). У ІІ (обласному) етапі конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН брав участь один учень Старосалтівської ЗШ Найдюк Д., який став переможцем в номінації «Географія та ландшафтознавство». У 2018році переможцями ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін стали учні Старосалтівської ЗШ: Тітченко Е.(історія), Харланов  М.(інформатика, інформаційні технології).  Переможців обласного етапу олімпіад і конкурсу МАН підготували вчителі Старосалтівської ЗШ І-ІІІ ступенів: Гордієнко О.М., Матвієвська Л.М., Берченко С.І., Дрогомерецька Т.В. У Старосалтівській громаді діє система заохочення і відзначення обдарованих дітей, впроваджено механізм адресної підтримки шляхом виплати стипендій  учням та преміювання педагогічних працівників, які підготували переможців.

                   

Творчому та інтелектуальному розвитку дітей сприяють предметні гуртки та гуртки за інтересами. У закладах дошкільної освіти працюють 6 гуртків, у яких задіяні 118 дошкільників. У закладах загальної середньої освіти організовано 14 предметних і 17 гуртків за інтересами. У них зайняті 195 учнів.

Для підвищення якості освіти, наближення її до стандартів Нової української школи педпрацівники навчальних закладів  Старосалтівської  ОТГ  постійно (за графіком відділу освіти) проходять курси підвищення кваліфікації  при КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» та при Харківському університеті імені Каразіна, відвідують планові одноденні або постійно діючі науково-практичні семінари, тематичні конференції, беруть участь у вебінарах, опрацьовують різнопрофільні освітні презентації з метою впровадження у роботу з дітьми та батьками вихованців. Регулярно для директорів ЗЗСО та ЗДО, заступників директорів шкіл з навчально-виховної роботи у відділі освіти, молоді та спорту проводяться наради з актуальних проблем освіти, обговорюються і вирішуються важливі робочі питання функціонування навчальних закладів, аналізується рівень успішності та вихованості школярів тощо.

Національно-патріотичне виховання, забезпечення якісної та доступної освіти, всебічний розвиток здорової, активної, творчої, компетентної особистості – це пріоритетна мета діяльності педагогів навчальних закладів Старосалтівської селищної ради. Для успішної її реалізації створені методичні об’єднання вчителів і вихователів, роботу яких відділ освіти скоригував так, щоб охопити вчителів-предметників, класних керівників, вчителів початкових класів, вихователів закладів дошкільної освіти, бібліотекарів. Працюють 7 методичних об’єднань:

 • природничо-математичне м/о (керівник Шевченко О.В., вчитель фізики Гонтарівської ЗШ І-ІІІ ступенів);
 • суспільно-гуманітарне м/о (керівник Матвієвська Л.М., вчитель-методистСтаросалтівської ЗШ І-ІІІ ступенів);
 • м/о вихователів ЗДО (керівник Хмельова Л.М., вихователь-методист  Старосалтівського я/с «Барвінок – 100»);
 • м/о вчителів галузі здоров’я, фізичної культури, технологій, мистецтв і Захисту Вітчизни (керівник Новікова Н.М., вчитель фізичної культуриСтаросалтівської ЗШ І-ІІІ ступенів);
 • м/о класних керівників, педагогів-організаторів (керівник Євгеньєва Я.М., заступник директора з ВР Старосалтівської ЗШ І-ІІІ ступенів);
 • м/о вчителів початкових класів (керівник Білай Н.І, вчитель початкових класів Старосалтівської ЗШ І-ІІІ ступенів);
 • м/о шкільних бібліотекарів (керівникЛисаченко Л.В., вчитель Старосалтівської ЗШ І-ІІІ ступенів).

Засідання методичних об’єднань, творчих груп проводяться планово і не тільки на базі опорної школи, а й виїзні:

24.11.2017р. – м/о вихователів і директорів ЗДО в я/с «Барвінок – 100» на тему «Формування національно-патріотичної компетентності дошкільників»;

15.02.2018р. – м/о вихователів і директорів ЗДО в Кирилівському я/с «Зернятко» на тему «Українське народознавство дітям»;

14.03.2018р. – засідання-практикум творчої групи вчителів української мови та літератури в Шестаківській ЗШ І-ІІІ ступенів;

16.03.2018р. – засідання творчої групи вчителів хімії, біології, географії в Хотімлянській ЗШ І-ІІІ ступенів;

28.03.2017р. – засідання педагогічної майстерні вчителів історії та правознавства;  засідання методичного об’єднання вчителів початкових класів;

29.03.2018р. - засідання педагогічної майстерні вчителів математики і фізики.

Практичні психологи Берченко С.І.(Старосалтівська ЗШ), Цибуковська Н.О. (я/с «Барвінок – 100») здійснюють психологічний супровід навчально-виховного процесу, приділяючи значну увагу просвітницькій роботі з педпрацівниками, батьками, вихованцями. Протягом 2017 року Берченко С.І. в Старосалтівській ЗШ І-ІІІ ступенів проводила психолого-педагогічний консиліум і семінари-практикуми з теми «Адаптація учнів 5 класу до навчання в основній школі», постійно веде індивідуальну роботу з дітьми девіантної поведінки, групові пізнавально-розвивальні заняття для учнів, за потребою надає необхідні консультації для батьків. У я/с «Барвінок – 100»  Цибуковська Н.О. проводить з дошкільнятами індивідуальну та групову психодіагностику, соціально-психологічні дослідження, індивідуальні консультації та тренінги для педпрацівників і батьків. На жаль, не можемо забезпечити відповідний психологічний супровід  навчально-виховного процесу в усіх навчальних закладах громади, але в роботі методичних об’єднань, під час семінарів для педпрацівників, на батьківських зборах практичні психологи надають посильну адресну допомогу.

Реформування освіти на сучасному етапі вимагає нових методів роботи з дітьми початкових класів і в першу чергу – з першокласниками. Для підвищення кваліфікації вчителів у КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» в лютому-березні 2018 року проведено навчання вчителів-тренерів в умовах Нової української школи. Від Старосалтівської ОТГ на ці заняття було направлено вчителя початкових класів Старосалтівської ЗШ Запару І.В., яка разом з тренерами Вовчанського районного відділу освіти проводить практичні заняття для вчителів перших класів і заступників директорів з навчально-виховної роботи. Першокласників 2018 року будуть вчити абсолютно по-новому!

Багато нового відбулося за цей період і у педпрацівників нашої громади. Наприклад, новий 2017/2018 навчальний рік освітяни Старосалтівської селищної ради зустрічали дійсно по-новому: у своїй новоствореній об’єднаній територіальній громаді,зі своїм відділом освіти,  у своєму капітально відремонтованому Будинку культури, серед своїх односельців і вихованців. Дякуючи Старосалтівському селищному голові Коновалову Е.П., заступнику селищного голови Колкутіну К.М., заступнику директора Старосалтівської ЗШ Гордієнку О.М., працівникам Старосалтівського БК Комар С.В. і Колодяжній В.Д., усім учителям і дітям – учасникам художньої самодіяльності, перша конференція педпрацівників Старосалтівської ОТГ відбулася на високому рівні. Змістовними були доповідь начальника відділу освіти, молоді та спорту Глазунової І.М., співдоповідь заступника Старосалтівського селищного голови Колкутіна К.М., виступи-презентації Мироненко Л.Г.(директор Гонтарівської ЗШ), Матвієвської Л.М.(вчитель- методист Старосалтівської ЗШ),Курсачової Г.С. (директор я/с «Барвінок-100»),Новікової Н.М.(класний керівник Старосалтівської ЗШ), Байдика С.М.(вчитель трудового навчання Старосалтівської ЗШ).

                                                

Дружніми оплесками вітали присутні виступи колег – учасників художньої самодіяльності: Гулого О.М., Черняк Г.О., Карімову К.О., Новікову Н.М.

А до Дня працівників освіти всі вчителі, вихователі, технічний персонал навчальних закладів громади одержали прекрасний подарунок від Старосалтівської селищної ради – святковий концерт від творчих колективів Харківської гуманітарно-педагогічної академіїза підтримки Харківської ОДА,  Харківської обласної ради та ГС «Харківський університетський консорціум».

Вперше у нашій громаді відбувся вже традиційний для освітян конкурс «Вчитель року». Успішно впоравшись з усіма етапами і завданнями, переможцями стали таківчителі: Карімова К.О. – вчитель української мови та літератури Старосалтівської ЗШ І-ІІІ ступенів в номінації «Українська мова»; Шевченко О.В. – вчитель фізики Гонтарівської ЗШ І-ІІІ ступенів в номінації «Фізика». Вітаємо переможниць і бажаємо нових звершень! Хай ваша перемога надихає колег до активної участі у цьому конкурсі у майбутньому.

Є позитивні зрушення щодо матеріально-технічного забезпечення закладів освіти. Зокрема, на умовах співфінансування в Кирилівській і Старосалтівській школах, хоч і не в повному обсязі, старі вікна замінені на енергозберігаючі пакети; за бюджетні кошти Старосалтівської селищної ради проведено ремонт покрівлі та приміщення Вишневого я/с «Колосок»; для молодших школярів Гонтарівської ЗШ придбані сучасні парти, відремонтовано котельню; усі школи одержали нові телевізори і мультимедійнеобладнання. За кошти обласного бюджету встановлено сучасний кабінет біології в Старосалтівській ЗШ І-ІІІ ступенів та придбано мультимедійне обладнання для ГонтарівськоїЗШ І-ІІІ ступенів. У 2018 році заплановано ремонт даху й повне оновлення системи опалення в Кирилівській ЗШ; у Хотімлянській і Гонтарівській школах – капітальний ремонт спортивних залів.

У громаді створені належні умови для своєчасного і безпечного підвозу дітей та педпрацівників. Перевезення здійснюється 5 автобусами, та через несприятливі погодні умови, неякісні дороги, технічну зношеність механізмів виникають, на жаль, проблеми, які негативно впливають на весь навчально-виховний процес. Необхідно придбати ще 3 шкільних автобуси – 2 на заміну існуючим, 1- додатково. В цілому, по громаді організовано підвіз 279 учнів, 73 вихованців закладів дошкільної освіти, 17 педпрацівників.

На постійному контролі відділу освіти, молоді та спорту питання, пов’язані з дітьми пільгового контингенту, робота з профілактики дитячого травматизму та здорового способу життя серед учнівської молоді. На обліку відділу із загального числа дітей дошкільного і шкільного віку маємо таку кількість дітей пільгових категорій:

 • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – 11;
 • дітей з малозабезпечених сімей – 25;
 • дітей з багатодітних сімей – 110;
 • дітей з особливими освітніми потребами –11;
 • дітей-напівсиріт – 31;
 • дітей одиноких матерів – 57;
 • дітей, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС – 3;
 • дітей з числа внутрішньо переміщених осіб з території Луганської та Донецької областей – 6;
 • діти учасників АТО – 11;
 • дітей, сім’ї яких опинилися в складних життєвих ситуаціях – 13.
 • Всього: 278 дітей.

Співпрацюючи з опікунською радою Старосалтівської селищної ради (голова ради Коваленко А.М., вчитель початкових класів Старосалтівської ЗШ), проводимо обстеження умов проживання та виховання дітей пільгових категорій, за потребою надаються консультації сім’ям дітей з ООП, сформований і постійно поновлюється банк даних дітей пільгового контингенту.

У школах громади проведено аналіз щодо організації роботи по попередженню правопорушеньта злочинності серед неповнолітніх. Станом на 01.01.2018 року на обліку в ювенальній превенції Вовчанського відділу поліції ГУНП в Харківській області перебувають 3 дітей, на внутрішкільному обліку – 10 учнів девіантної поведінки. За дітьми з «групи ризику» закріплені наставники, планово ведеться індивідуальна робота класними керівниками і практичним психологом, підтримується зв’язок з батьками. Діти охоплені гуртковою роботою, залучаються до шкільних виховних заходів, мають доручення в класних колективах.

Особлива увага приділяється оздоровленню дітей пільгових категорій. Так, влітку 2017 року за бюджетні кошти Старосалтівської селищної ради діти стовідсотково були охоплені відпочинком у пришкільних таборах. З них   відпочили: 11 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування; 7 дітей-інвалідів; 3 дітей, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС; 25 дітей-напівсиріт;  4 дітей-переселенців; 12 дітей з сімей, які опинилися в складних життєвих ситуаціях; 11 дітей, батьки яких - учасники АТО. При цьому деякі діти пільгових категорій побували в оздоровчих закладах Харківської області та за її межами: Камінський Б., Доценко М., Божко Н., Божко Л., Божко С., Капусник Д., Кривошей Д., Кривошей Ю., брати Валерій і Віталій Рудіяни, Тимофєєва М. та інші.

У всіх навчальних закладах Старосалтівської селищної ради організоване гаряче харчування. 260 учнів 1 - 4 класів і 42 дитини пільгових категорій харчуються безкоштовно. У 2017р. вартість харчування у школах громади становила 9,90 грн, у 2018р. – 11,50 грн. У закладах дошкільної освіти норма витрат на одну дитину в 2017 році становила 25 грн, а в 2018р. – 32 грн. Батьківська плата становить 60% від встановленої вартості харчування. На час літнього оздоровлення ясла-садки переводяться на санаторний режим.

При школах Старосалтівської ОТГ працюють шкільні бібліотеки із загальним фондом підручників – 20859, художньої літератури – 31752. Забезпеченість підручниками становить 89%. У 2017 р. нові підручники(1482 примірники) на суму 49982,47) одержали учні 9 класів; не вистачає 30 примірників підручника «Російська мова»(9-ий рік навчання), автор – Баландіна Н.Ф. для дев’ятикласників Кирилівської і СтаросалтівськоїЗШ. У лютому 2018 р. зроблено часткове замовлення підручників для п’ятикласників.БібліотекаріЗаіченко О.Г., Калашник О.В., Лапіна А.Г., Сергієнко О.І., Шарко В.О., Яропут В.М. – активні члени методичного об’єднання (керівник  вчитель вищої категорії Старосалтівської ЗШ Лисаченко  Л.В.), організатори різноманітних тематичних шкільних заходів і книжкових виставок, ініціатори забезпечення повноцінного інформаційного простору для учнів і вчителів.

Здоров’я – найдорожчий скарб. Бути здоровими нашим дітям допомагають медичні працівники навчальних закладів: Пугач Л.І. (Старосалтівська ЗШ), Антіпчук Л.П., Фоменко О.В.( я/с «Барвінок – 100»), Дудка О.В. (Гонтарівська ЗШ), Синиця С.В. (я/с «Колосок»). Вони відповідально ікомпетентно виконують свої посадові обов’язки, ведуть профілактичну роботу серед вихованців і їхніх батьків.

Основна науково-методична тема, над якою в 2018 році працюють освітяни Старосалтівської ОТГ – це «Формування та розвиток професійної компетентності педпрацівників у сучасному освітньому просторі на основі педагогіки партнерства та принципу дитиноцинтризму». Необхідно також реалізувати виховну мету, а саме: «Виховання особистості, орієнтованої на соціокультурні, загальнолюдські та національні цінності». Як бачите, завдання ці не з легких. Маємо якісно вчити і відповідально виховувати підростаюче покоління, щоб у наших учнів були міцні знання, щоб щасливою була доля кожної дитини, щоб зростав добробут населення нашої громади, щоб мир і злагода панували в Україні.

Безумовно, щоб усе це здійснилося, треба прикласти багато професійних знань, умінь і навичок; розуміння проблем і фінансову підтримку підрозділів Старосалтівської селищної ради, депутатського корпусу, старост. В освітній галузі нашої громадиє багато надважливих і першорядних питань, пов’язаних з реформуванням освіти і наближенням наших дітей – і учнів, і дошкільників – до якісної сучасної освіти. Реалії сьогодення показують, що абстрагуватися від проблем, які існують в освітньому просторі, неможливо. Вирішувати їх треба спільно, вчасно і якісно. Невідкладного рішення в 2018р. (крім уже зазначених)  потребують такі проблеми:

 • реконструкція приміщень під ЗДО в Хотімлянському і Шестаківськомустаростинських округах; відкриття додаткової групи

у Вишневому я/с «Колосок»;

 • організація центру інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами;
 • забезпечення учнів початкових класів інноваційними дидактичними матеріалами, сучасними меблями;
 • залучення до роботи в навчальних закладах громади спеціалістів: логопеда, дефектолога, практичного психолога.

І педпрацівники, і батьки вихованців, і діти покладають великі надії на мудру дієву підтримку Старосалтівської селищної ради, депутатів, усієї громади.

Тож не будьте байдужими до освітянських проблем, завітайте у школу з доброю місією, згадайте теплим словом вчителя, зателефонуйте однокласникам… І світ стане людянішим, добрішим, а серце – сповненим Надії, Віри, Любові. Творіть добро, щоб кращим став цей світ!

 

 « повернутися до списку новин